środa, 4 stycznia 2012

tolerancje kształtu i położenia


Osiągnięcie części idealnej w praktyce, jest niemożliwe gdyż nie ma takiej maszyny, która wykonałaby detal idealnie na zero, i nie ma takiego urządzenia pomiarowego, które by zmierzyło nam detal z dokładnością do zera.  Część przedstawiona na rysunku przez konstruktora odpowiada postaci idealnej, część rzeczywista otrzymana w procesie technologicznym zawsze różni się od postaci idealnej. Rozróżnia się cztery rodzaje dokładności wykonania:
- dokładność wymiarową
-dokładność kształtu
-dokładność wzajemnego położenia poszczególnych elementów części lub zespołu
-dokładność powierzchni
W sytuacjach koniecznych odchyłki kształtu i położenia należy tolerować czyli określić największe dopuszczalne wartości odchyłek, oraz zapisywać te informacje na rysunku zgodnie z PN-87/M-01145. Tolerancje kształtu i położenia należy na rysunku oznaczyć graficznie. W skład tego oznaczenia wchodzą:
-ramka tolerancji
-znak tolerancji
     

-wartość liczbową tolerancji
0,1            0,05                      0,5


-element odniesienia

Znajomośc geometrycznej dokładności obrabiarki, uchwytu i narzędzia jest konieczna, lecz niewystarczająca do wnioskowania o dokładności obróbki. Obróbce towarzyszą zjawiska, które na jej wynik mogą wpłynąc w stopniu decydującym. Do tych zjawisk należy zaliczyc odkształcenia spowodowane siłami niezbędnymi do zomocowania częci i skrawania materiału oraz odkształcenia cieplne. Ponadto w procesie technologicznym mogą wystąpić odkształcenia spowodowane obróbką cieplną oraz wyzwalającymi się naprężeniami własnymi.
Według PN-78/M-02137 rozróżnia się pięć rodzajów tolerancji kształtów:
       

                         
Prawidłowość współpracy części maszyn w zespole zależy od wzajemnego położenia poszczególnych powierzchni lub osi tych części. Zachowanie określonych tolerancji wymiarów warunkuje możliwość produkcji, opartej na zasadzie zamienności części. Rezygnując z zamienności części tolerancję wymiarów można rozszerzy bez szkody dla pracy części lub zespołu, natomiast dokładność wzajemnego położenia i osi musi być zachowana. W normie PN-78/M01145 podano m.in. znaki tolerancji położenia:
-tolerancja równoległości
        
-tolerancja prostopadłości
-tolerancja współosiowości
-tolerancja symetrii



-tolerancja przecinania się osi
-tolerancja bicia promieniowego i osiowego
          

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz